Smart Home Wiki

všetko o inteligentnom bývaní

Túto stránku sme vytvorili s cieľom zjednotiť všetky potrebné informácie, ktoré vám pomôžu pri vytváraní inteligentného bývania. Preto by sme danú stránku mohli nazývať aj:

Smart Home Wiki

Jednotlivé informácie sú kategorizované podľa toho, či sa jedná o všeobecné informácie, informácie o jednotlivých technológiách alebo o odporúčaniach aké produkty by ste mali zvažovať pre vaše chytré bývanie. Pevne veríme, že tu každý nájde niečo vhodné a užitočné. Samozrejme ak by ste chceli poradiť a nenašli ste čo hľadáte, stačí ak nás kontaktujete.

Čo je inteligentná domácnosť a 4 rady ako začať

Inteligentná domácnosť – čo to je, ako to funguje, z akých prvkov sa skladá – poradíme vám ako rozhodovať na začiatku + všetko, čo potrebujete vedieť od A po Z

Ak už máte naštudované základné informácie o inteligentnej domácnosti, tak môžete prehĺbiť vedomosti ohľadom jednotlivých technológií, ktoré sú hlavnými motormi vo fungovaní smart home.

Smart Home technológie

Keďže smart home technológie sa neustále vyvíjajú, vylepšujú a raz za čas sa zrodia nové, vytvorili sme sekciu, kde o nich prečítate viac. Každá komunikačná technológia prechádza vývojom, vylepšením, takže neustále pracujeme natom, aby zhromaždená informácia bola vždy aktuálna a prehľadná.

V rámci Smart Home Wiki vám vysvetlíme, ktoré hlavné bezdrôtové technológie sú dnes tie najdôležitejšie.

Z-Wave

Čo znamená Z-Wave, história vývoja, najbezpečnejší systém pre váš smart home, ako funguje a aké výhody pre vás prinesie.

Aliancia Z-Wave

ZigBee

Definícia, história a 7 kľúčových vlastností ZigBee – je naozaj najlepší bezdrôtový protokol pre inteligentnú domácnosť?

Aliancia ZigBee

Wi-Fi

Akú úlohu zohráva WiFi technológia pre inteligentnú domácnosť? Aké má výhody a nevýhody a prečo zvoliť alternatívu.

Aliancia Wi-Fi

Bezdrôtové technológie pre vás slúžia ako základ, pomocou ktorých budete môcť neustále rozšíriť systém. Je však rozdiel medzi tým, ak rozširujete systém kompatibilnými alebo interoperabilnými zariadeniami. Tieto dva pojmi zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Preto ešte pred voľbou systému pre inteligentné bývanie by ste mali mať prehľad o tom, aké kompatibilné produkty existujú na trhu a či budú splniť všetky vaše očakávania. Ak po tom, čo vhodný produkt z pohľadu funkčnosti, dizajnu a požiadaviek nenájdete, by ste mali hľadať alternatívne produkty, ktoré stále by mali byť interoperabilné – prepojiteľné s vašim systémom inteligentného bývania.

Čo znamená kompatibilita a interoperabilita

Je váš smart home kompatibilný a interoperabilný? Podporuje rôzne technológie? Je kompatibilita a interoperabilita vôbec dôležitá?

CHIP – nová technológia s cieľom byť kráľom

Ak ste preštudovali jednotlivé Smart Home technológie a aj skutočnosť, že niektoré zariadenia sú kompatibilné a niektoré zase interoperabilné, tak z toho určite máte guláš…nie ste sami. To je práve problematika v dnešnej dobe, keďže každý, ktorý začína so smart home, skôr či neskôr natrafí na obmedzenia. Máme pre vás dobrú správu, už to nebude dlho trvať.

Nová technológia sa nazýva CHIP (Connected Home over IP) a už dnes vám môžeme s istotou povedať, že keď bude finálna a budú sa vyrábať produkty s danou technológiou, problematika s rôznymi protokolmi a vzájomnou komunikáciou medzi zariadeniami zaniká. Ako je to možné a prečo to tak doteraz nebolo?

Ak vám spomenieme, že Amazon, Google a Apple sa spojili, tak asi máte predstavu, že naozaj sa jedná o serióznu iniciatívu. A ak tieto giganty sa zhodli, že už treba zjednotiť, tak to naozaj myslia vážne. Na začiatku sa spojili s najväčším výrobcom čipov ZigBee Alliance. Teraz už na čele predstavenstva pribudli aj ďalšie svetové spoločnosti (Philips, Assa Abloy, Ikea,…), takže môžeme očakávať zásadné zmeny a zjednodušenie. Viac informácií môžete dočítať v krátkom článku nižšie. Samozrejme ako náhle budeme mať ďalšie informácie, článok budeme aktualizovať.

Connected Home over IP

Skratka CHIP je nový nový hráč na trhu, ktorý onedlho bude mať finalizovanú podobu. A keď sa to stane, tak všetci budú vyrábať produkty s touto technológiou.

Hlasoví asistenti

Aj veľký hráči sa snažia odlomiť čo najväčší kus z torty smart home. Preto už niekoľko rokov dozadu vyvinuli vlastné spôsoby, ako komfortne a jednoducho ovládať viac vecí naraz a v jednom systéme. Nesmiete však zabudnúť, že tieto technológie skôr majú slúžiť ako pomocné a nie ako hlavné. Prečo? Lebo nikdy nedokážu pokryť všetky aspekty domácej automatizácie tak, ako dedikované riadiace jednotky. Predsa nie sú to smart home centrá, ale hlasoví asistenti. Smart Home Wiki vám to všetko vysvetlí:

Amazon Alexa

Vysvetlenie Amazon Alexa od A po Z, čo znamenajú schopnosti a spôsoby ako využiť aj u vás. Je to najlepšia voľba?

Google Home

Čo znamená Google Home, Google Nest a Google Assistant a ako spolu súvisia? Všetko od A po Z aby ste boli v obraze.

Apple HomeKit

Dozviete všetko o Apple HomeKit: čo znamená, ako funguje, aký prínos môže mať a ako párovať zariadenia.

Riadiaca jednotka vs. Hlasový asistent – 15 dôvodov prečo potrebujete Smart Home ovládač

V tomto článku vám vysvetlíme, že ak plánujete mať skutočnú a chytrú automatizáciu, tak hlasového asistenta by ste mali považovať ako pomocníka a nie ako hlavné automatizačné zariadenie.

Cloud a jeho úloha v Smart Home

Ako ste už mohli dočítať, všetky automatizačné systémy používajú aj Cloud. V prípade centrálnych jednotiek je to skôr pomôcka, aby ste sa mohli napojiť na vašu riadiacu jednotku odkiaľkoľvek, no v prípade hlasových asistentov a zariadení využívajúce technológiu WiFi sú to často jediný spôsob, ako ovládať. Aby ste mali jasno, čo znamená Cloud v domácej automatizácie, Smart Home Wiki vám odporúča prečítať nasledovný článok:

Čo znamená Cloud Smart Home? Automatizácia cez Internet

Výhody, faktory pred kúpou zariadení na báze Cloud, ako aj Cloudové slúžby tretích strán.

Na internete existuje už veľa Cloudových riešení tretích strán, ktoré pomáhajú práve tým, ktorí majú chytré WiFi zariadenia, ale ich užívateľské rozhranie, alebo chytré funkcie dodané od výrobcu nestačí. Medzi najznámejšie Cloudové služby patrí: IFTTT, Node Red, Microsoft Workflow, Conrad Connect…V článku nižšie môžete sa dozvedieť viac o službe IFTTT, čo je jeden z najrozšírenejších služieb, ktorú odporúčame každému vyskúšať. Je to samozrejme zadarmo a môže vám priniesť niekoľko výhod aj keď ešte nevlastníte žiadne chytré zariadenie – veď môžete automatizovať aj váš mobil, či Facebook. Prečítajte si viac nižšie.

Čo je IFTTT? Cloudová služba na automatizáciu

AK východ slnka, TAK nočné svetlo sa vypne, alebo
AK svere sa otvoria, TAK svetlo sa zapne…
Prečítajte si, čo všetko vám môže priniesť služba IFTTT.

Základné aspekty Smart Home

Pojem Smart Home je pomerne široký, keďže v každom dome je možné ovládať rôzne aspekty. Pre každý aspekt smart home systém prináša výhody v porovnaní s klasickým systémom. Na Smart Home Wiki vám prinášame detailné informácie pre každý aspekt zvlášť.

Chytré kúrenie

Čo znamená inteligentné vykurovanie a ako môžete ušetriť náklady na vykurovanie pomocou Smart Home systému.

Zabezpečenie

Čo znamená inteligentný zabezpečovací systém a aké výhody prináša v porovnaní s klasickým alarmom.

Bezpečnosť

Oheň, dym, CO a únik vody sú nebezpečenstvami, voči ktorými je potrebné sa chrániť. Chcete vedieť ako nato?

Smart relé – na čo slúžia moduly

Používanie domácej automatizácie dodáva vášmu osvetleniu nový dych a posúva váš domov do 21. storočia, prináša pohodlie a komfort, znižuje spotrebu energie a zvyšuje bezpečnosť domova.

Veľký prehlad dostupných relátok

Najkompletnejší prehľad existujúcich modulov a relátok na spínanie, stmievanie, ovládanie motorov, RGBW svetiel a kúrenie na SK trhu. Porovnávame rôzne značky na báze Z-Wave, ZigBee a WiFi.

Táto stránka je priebežne aktualizovaná s novým obsahom.