Sledovanie polohy domáceho maznáčika

Pet Location Tracking

Riešenia na sledovanie polohy domáceho zvieraťa využívajú obojky alebo zariadenia s podporou internetu vecí (IoT) na monitorovanie polohy a stavu domácich zvierat, či už sa stratili alebo boli na prechádzke.

Čo je sledovanie polohy domáceho zvieraťa?

Riešenia na sledovanie polohy domácich miláčikov využívajú obojky alebo pripojiteľné zariadenia s podporou IoT, podobne ako existujúce štítky, na monitorovanie polohy a stavu domácich miláčikov v interiéri aj exteriéri. Sledovacie obojky alebo nástavce na obojky umožňujú majiteľom domácich zvierat kontrolovať ich zvieratá, keď sú v starostlivosti cudzích ľudí, ako sú napríklad psičkári; nájsť svojich domácich miláčikov, ak sa stratia; a na meranie celkovej úrovne aktivity ich domácich miláčikov počas dňa.

Návrh hodnoty

Ak ste niekedy mali psa, je veľká šanca, že ste zažili najhorší strach majiteľa domáceho maznáčika: stratíte svojho milovaného chlpatého priateľa a nie ste sami. V priebehu piatich rokov príde o psa 14 percent majiteľov. Či už je to cez rozbitý plot, slabé vodítko alebo obzvlášť neodolateľnú veveričku, mnohí majitelia prijímajú preventívne opatrenia proti strate domáceho maznáčika bez ohľadu na to, aká nepravdepodobná môže byť takáto nehoda.

Strach zo zmiznutia domácich miláčikov je taký veľký, že mnohí prešli na dnes už bežnú prax označovania svojho domáceho maznáčika mikročipom, aby zvýšili šance na opätovné stretnutie, ak by sa domáce zviera stratilo. Mikročipy sú čipy RFID s veľkosťou zrna, ktoré sa implantujú medzi lopatky domáceho maznáčika a uchovávajú jedinečné identifikačné číslo, ktoré môžu veterinári alebo útulky skontrolovať v registroch domácich zvierat, aby našli kontaktné informácie majiteľov.

Pet Location Tracking

A hoci je mikročip pomerne nákladovo efektívne riešenie, nie je dokonalé. Mikročipy vydržia približne 25 rokov, ale ak chcete skontrolovať, či je mikročip vášho domáceho maznáčika v dobrom a funkčnom stave, musíte požiadať útulok alebo veterinára o jeho skenovanie. A čo keď stratíte svojho domáceho maznáčika na výlete? Aby bol mikročip užitočný, musí niekto vziať vášho domáceho maznáčika k veterinárnemu lekárovi alebo záchranárom, aby ho naskenovali. To znamená, že počas čakania na znovuzjednotenie nemôžete urobiť veľa. A napriek týmto nedostatkom sa očakáva, že globálny trh s mikročipmi pre domáce zvieratá do roku 2025 vzrastie na 460 miliónov amerických dolárov.

Na rozdiel od mikročipov, riešenia na sledovanie domácich zvierat s podporou internetu vecí umožňujú majiteľom prevziať aktívnu úlohu pri hľadaní svojho domáceho maznáčika. Po pripojení k smartfónu alebo webovej aplikácii môžu sledovače domácich zvierat ukázať majiteľom ich polohu a históriu v reálnom čase, takže nemusia čakať a dúfať, že ich zviera nájde cestu späť.

Ako to funguje

Existuje niekoľko druhov riešení na sledovanie domácich zvierat. Všetky tieto sledovače fungujú buď zabudovaním technológie priamo do obojku domáceho maznáčika, alebo pripojením zariadenia k existujúcemu obojku. Rozsah, v ktorom fungujú, výdrž batérie a funkcie závisia od druhu technológie, ktorú používajú. Najbežnejšie technológie používané v riešeniach sledovania s podporou internetu vecí sú mobilné, Bluetooth a GPS, ale bežné sú aj RF sledovače – aj keď majú svoje vlastné nedostatky.

RF sledovače domácich zvierat majú väčší dosah ako mnohé novšie riešenia a využívajú menej batérie, sú však objemné a vyžadujú samostatný transpondér na čítanie signálu vysielaného obojkom. Bez dodatočného použitia GPS však môže byť použitie RF sledovačov trochu ťažké – namiesto zobrazenia skutočnej polohy domáceho maznáčika poskytujú „bližšie a vzdialenejšie“ údaje.

Mobilné sledovače sú najbežnejšími typmi sledovačov domácich zvierat s podporou internetu vecí. Tieto sledovače zvyčajne využívajú existujúce mobilné alebo wifi siete na odosielanie údajov späť majiteľovi, kde k nim môže pristupovať inteligentné zariadenie alebo počítač. Pretože tieto sledovače majú zvyčajne zabudovanú SIM kartu a musia sa pripojiť k celulárnym sieťam, často prichádzajú s mesačnými poplatkami za udržiavanie sieťového pripojenia. Mobilné sledovače nie sú úplne presné a zužujú polohu domáceho maznáčika na jeden alebo dva bloky, ale môžu poskytnúť majiteľovi dobré miesto na začatie – možno dokonca aj na dosah.

Môžu byť skvelé na sledovanie polohy domáceho maznáčika v reálnom čase a pohodlné vedenie záznamov o tom, kde sa váš maznáčik nachádzal, najmä v prípade domácich zvierat, ktoré majú tendenciu sa túlať.

Sledovanie polohy domáceho zvieraťa

Bluetooth má najnižší rozsah zo všetkých bežných technológií sledovania domácich zvierat a často funguje lepšie na sledovanie úrovne aktivity domáceho maznáčika ako na nájdenie strateného domáceho maznáčika. V husto obývaných oblastiach môžu sledovače Bluetooth využívať telefóny iných používateľov na identifikáciu domácich zvierat a odosielanie ich polohy.

Kľúčové výhody sledovania polohy domáceho zvieraťa s podporou IoT

  • Dohliadajte na domácich miláčikov, keď sa staráte o psíčkarov alebo opatrovateľov, a zaistite, aby bol váš miláčik presne tam, kde ho očakávate.
  • Uchovávajte si historický záznam o aktivite vášho domáceho maznáčika, aby ste podporili plány na chudnutie alebo aby ste sa uistili, že váš maznáčik dostane cvičenie, ktoré potrebuje.
  • Sledujte a monitorujte polohu domácich miláčikov v reálnom čase, čo vám umožní nájsť vášho domáceho maznáčika bez toho, aby ste sa spoliehali na to, že ho niekto nájde a privedie k veterinárovi alebo útulku.
  • Vytvorte geoploty okolo konkrétnych oblastí, ako je váš dvor alebo miestny park, a dostávajte okamžité upozornenia, ak váš maznáčik opustí očakávanú oblasť alebo sa zatúla.