Všeobecne o dotykových vypínačoch
Vedeli ste, že dotykové vypínače nielen že vyzerajú modernejšie a krajšie ako tie štandardné mechanické, ale predovšetkým majú veľa pozitívnych prínosov, ktoré vám zjednodušia život a zvýšia komfort bývania.
V tomto článku môžete prečítať všeobecné informácie o dotykových vypínačoch, o ich výhodách v porovnaní s mechanickými vypínačmi, základné delenie vypínačov podľa použitej technológie a najnovšie trendy v danej oblasti.
Dotykové vypínače fungujú na dotyk, to je samozrejmosť. Fungujú na rovnakej báze, ako smartfóny. Výhodou toho je záruka, že materiál, čo sa dotknete, môže byt spevnený a aj hladký a tým pádom ľahko udržateľný.
Dotykové vypínače zvyčajne majú sklenený povrch, čo prináša pocit luxusu, čistoty a elegancie. A práve toto sú charakteristiky, ktoré transformujú vzhľad vášho bývania na modernejšie.
Bez ohľadu nato, či staviate nový dom, alebo len riešite rekonštrukciu starého bytu, mali by ste uprednostniť dotykový vypínač. Nižšie vám vysvetlíme niekoľko dôvodov prečo.
Výhody dotykových vypínačov v porovnaní s klasickými vypínačmi
1. Dlhá životnosť zaručená
Klasické vypínače sú vyrobené s menej kvalitného (lacného) plastu. Tá má jeden neželaný vedľajší efekt – časom mení farbu. A keďže najbežnejšie vypínače sú vyrobené v bielej farbe, tie zaručene zožltnú.
Čerešnička na torte je skutočnosť, že časom vrstva špiny sa usadí na bielom plaste, čo sa prejaví čiernymi fľakmi na vypínači.
Škaredé vypínače sa nehodia do pekného bývania.
Keďže na dotykový povrch sa používa tvrdené sklo, je to garanciou, že aj o 10-20 rokov vaše vypínače budú rovnako krásne a čisté ak keď ste ich kúpili.
Zaručene nebudete mať problémy so zmenenou farbou povrchu (typicky biely plast časom zažltne), ako ani s rôznymi špinavými usadeninami. Sklo dokážete jednoducho a hygienicky utrieť a ten vyzerá vždy ako nový.
2. Sklenený povrch je vodotesný
Okrem estetiky tvrdené sklo pre dotykové vypínače plní aj ďalšiu funkciu a to je vodotesnosť. Pri mechanických vypínačoch pri páčkach je vzduchová medzera, čo môže byť nebezpečná vo vlhkom prostredí, alebo náhodným frkotom vodou hrozí nebezpečenstvo skratu elektriky ak nemáte v miestnosti vypínač s krytím IP44.
Keď sa dotknete tvrdené sklo, takáto hrozba je vylúčená, keďže celá plocha dotykového vypínača je ako jeden celok, bez vzduchových medzier. Dotykové vypínače tiež obsahujú antistatickú vrstvu, aby zabránili výskytu elektrického šoku.
3. Tvrdené sklo je dokonale bezpečné
Pri výbere toho správneho dotykového vypínača dbajte nato, aby predné sklo bolo z tvrdeného kryštálu.
Prečo?
Tvrdené sklo je oveľa odolnejšie voči poškrabaniu a pri náraze, či páde sklo sa nerozbije na malé, nebezpečné a neviditeľné kusy. Celé zostane ako celok, podobne ako predné sklo auta.
4. Vyrobené len z kvalitných komponentov
Dotykové vypínače sa vyrábajú vždy z najmodernejších materiálov a komponentov, ktoré umožňujú, aby vypínače mali dlhú životnosť a boli odolné voči ohňu.
A to samozrejme nie je všetko.
Aj konštrukčné materiály okrem predného tvrdeného skla sú z toho najvhodnejšieho plastu (PC), aby zabezpečili maximálnu nehorľavosť. Asi ste to nevedeli, ale štandardné mechanické vypínače z plastu túto funkciu nemajú.
Prečo? Aby boli lacné…
5. Tvrdené sklo je odolné
Samozrejme tvrdené sklo je ten najvhodnejší materiál na zachovanie dlhotrvajúcej krásy a dokonalého vzhľadu. Vďaka vznikajúcim charakteristikám tvrdené sklo je veľmi ťažko zničiteľné a je extrémne odolné voči poškrabaniu. Skrátka je to ideálny povrch predného panela pre dotykové vypínače.
Táto skutočnosť však pre mechanické vypínače neplatí. Vzhľadom na použitý materiál v podobe lacného plastu, mechanický vypínač okrem neželaných prejavov zažltnenia a zašpinenia, tiež nie je odolný ani voči mechanickému poškodeniu.
6. Komfort v podobe podsvietených tlačidiel
Možno sa ešte pamätáte na mechanické vypínače, ktoré sa používali v schodiskách bytových domov. Boli síce škaredé, ale mali jednu užitočnú funkciu, mali orientačné podsvietenie, ktoré svietilo vždy. Bola to úžasná funkcia vždy, keď bola tma a vy ste potrebovali svetlo.
Dotykové vypínače túto funkciou samozrejme majú, ale spôsob a technológia implementácie podsvietenia je vhodné aj pre bývanie. Používa sa totiž zabudované LED orientačné osvetlenie v rôznych tvaroch (prispôsobený danému dizajnu vypínača) a niekedy aj v rôznych farbách pre signalizáciu zapnutého a vypnutého stavu. Kvalitnejšie moderné vypínače dokonca vám umožnia určiť farbu podsvietenia zvlášť pre vypnutý a zvlásť pre zapnutý stav.
Kúpte dotykový vypínač a už nikdy nebudete mat problém nájsť vypínač vo tme. A ak ste citlivý na svetlá v spálni, tak sa nemusíte báť. LED orientačné osvetlenie je dostatočne jemné, aby nerušilo ani kvalitný spánok.
V našej ponuke máme niekoľko rôznych značiek dotykových vypínačov a každý má svoj vlastný spôsob implementácie LED podsvietenia.
Napríklad značka Bingoelec – má jednoduché a logické fungovanie LED podsvietenia, kde sa používa iba jedna farba – modrá. Tá v závislosti od stavu svieti buď slabšie, alebo intenzívnejšie.
Je to lepšie riešenie, ako u niektorých konkurentov (napr. Livolo), kde rôzne farby (modré vo vypnutom stave a červené v zapnutom) slúžia na znázornenie rôzneho stavu. A keďže modré podsvietenie pre signalizáciu vypnutého stavu nie je tlmené, môže to byť vysušujúci faktor pre izby ako sú napr. spálňa.
Sofistikovanejšie dotykové vypínače na báze WiFi (napr. značka Lanbon) to majú vyriešené rôznymi spôsobmi.
Séria L6 má možnosť prepínania medzi denným a nočným režimom, ktoré je možné aj časovať (napr. medzi 22:00 a 05:00). V dennom režime podsvietenie má 2 rôzne farby (modré a červené, alebo modré a zelené), ale v nočnom režime podsvietenie pre vypnutý stav jednoducho nie je. Pre citlivých ľudí práve toto môže byť ideálne riešenie.
Séria L7 má tiež možnosť prepnúť medzi denným a nočným režimom, ale má vylepšenú funkciu podsvietenia – vy môžete zvoliť, akú farbu chcete použiť pre rôzne stavy podsvietenia.
Čerešnička na torte je séria L8, čo má namiesto dotykových tlačidiel jednoducho displej…pomocou toho nie len máte možnosť zvoliť vzhľad témy displeja, ale dokonca môžete zvoliť typ vypínača – č.1, č. 5, č. 6 a 7, časovač, ovládač na rolety a žalúzie, scénový ovládač alebo termostat. Je to iba na vás.
A to je len jedna z neuveriteľne užitočných funkcií. Zariadenie dokáže:
- ukázať aktuálny čas
- merať elektrickú spotrebu
- merať teplotu v miestnosti
- mať prispôsobené tlačidlá, text tlačidiel a ikony
- mať prispôsobené farby tlačidiel a ikony
- aj mnoho iných funkcií
Dotykové vypínače majú aj ďalšie výhody
Okrem hore uvedených charakteristík dotykové vypínače umožňujú:
1. Jednoduchá inštalácia
Väčšina základných dotykových vypínačov (bez WiFi) potrebuje iba zapojenie fázového prívodu L a fázového výstupu L do každého okruhu (počet okruhov * 1 žila).
Nie je potrebné zapojenie nulového vodiča N. Tieto vypínače sú vhodné zvyčajne pre staršie byty a domy, kde sa používalo dvoj-vodičové elektrické vedenie (fáza a zemnenie).
Typicky také vypínače v našom portfóliu nájdete pod značkami Bingoelec a Makegood.
2. Rôzne spôsoby ovládania
Spôsoby ovládania dotykových vypínačov v závislosti od použitej komunikačnej technológie sa môže líšiť nasledovne:
- Iba manuálne – ovládať sa dajú jednoducho dotykom priamo na vypínači. Sú zvyčajne najlacnejšie vypínače a sú vhodné pre prípady, keď preferuje zlepšiť všeobecný vzhľad bývania, ale nepotrebujete žiadne dodatočné komfortné funkcie, či domácu automatizáciu.
- Ovládanie cez RF 433MHz – okrem manuálneho ovládania sa dajú ovládať aj diaľkovým ovládačom od toho istého výrobcu. To znamená, že ak kúpite dotykový vypínač značky Bingoelec, tak potrebujete kúpiť aj diaľkový ovládač Bingoelec. Niektoré vypínače vo verzie RF 433MHz (typické pre značku Makegood) majú diaľkový ovládač už rovno v balení dotykového vypínača. Sú vhodné pre tých zákazníkov, ktorý preferujú mať zvýšený komfort pri ovládanie svetiel. Samozrejme sú drahšie ako manuálne vypínače.
- So zabudovaným WiFi – modernejšie prevedenie dotykových vypínačov má zabudovaný WiFi modul, pomocou ktorého je možné vypínač nie len ovládať cez telefón, ale používať aj základné automatizačné scenáre, napríklad – časované zapnutie, automatické vypnutie v určitom čase, scény a skupiny (ovládanie viac vypínačov naraz) alebo dokonca ovládanie hlasom pomocou Google Assistant či Amazon Alexa. Nevýhoda takýchto vypínačov je v tom, že vyžadujú zapojenie aj nulového vodiča N, takže nie sú vhodné všade tam, kde je staré dvoj-vodičové elektrické vedenie do krabice vypínača. Cenovo sú aj také, ktoré sú rovnako dostupné, ako tie s RF 433MHz ovládaním (napr. Kesen) a sú aj také, ktoré majú dotykový displej a sú konfigurovateľné Lanbon séria L8. Sú vhodné najmä pre tých zákazníkov, ktorí hľadajú ovládanie svetiel modernými spôsobmi a pri tom nechcú riešiť komplikované nastavenia a konfiguráciu cez centrálnu jednotku.
- So vstavaným protokolom ZigBee alebo Z-Wave – ak hľadáte vypínače pre profesionálnu domácu automatizáciu. Tieto vypínače typicky komunikujú cez centrálnu riadiacu jednotku a dajú sa prispôsobiť pre rôzne funkcie – niektoré vypínače do konca majú aj funkcie merania teploty a intenzity svetla. Cenovo sú drahšie ako manuálne alebo RF 433MHz vypínače, ale poskytujú pokročilé funkcie automatizácie a dajú sa prepojiť s rôznymi zariadeniami (napr. pohybový senzor zapne svetlo. Rovnako ako WiFi vypínače, aj tieto vyžadujú zapojenie nulového vodiča N, takže nie sú vhodné pre staré dvoj-vodičové elektrické vedenie. Na druhej strane sú viac prispôsobiteľné ako WiFi vypínače. Sú najvhodnejším riešením pre domácu automatizáciu, keďže v porovnaní s WiFi vypínačmi, tieto vypínače nezahltia WiFi sieť (v klasickom dome by ste mali viac ako 10-15 vypínačov).
3. Dotykové vypínače sú návykové
Pevne veríme, že horeuvedené informácie vám umožňujú posúdiť, či dotykové vypínače naozaj sú tou najvhodnejšou variantnou pre ovládanie svetiel v domácnosti.
Každopádne však vás musíme varovať – ak už raz používate dotykový vypínač na ovládanie svetiel, tak si nato zvykneteveľmi ľahko a veľmi rýchlo. Je to logické, veď vyzerajú krajšie a ovládajú sa komfortnejšie. Do istej miery je to ako droga – ak už raz ich máte, nebudete chcieť sa vrátiť naspäť k mechanickým vypínačom.
Najnovší trend – dotykový displej
Výrobca Lanbon ako jeden z prvých, začal vyrábať dotykové vypínače, ktoré majú vstavaný displej. Celá dotyková plocha na ovládanie svetla je už v podstate displej.
Vďaka tejto technológie nie len že viete prispôsobiť obrazovku čo vidíte, ale dokonca je možné konfigurovať vypínač ako č. 1, č. 5, ovládač na žalúzie, dokonca ako scénový ovládač, alebo ako termostat (merá okolitú teplotu) na podlahové vykurovanie.
To je najnovší trend, kde vypínač už nebude slúžiť len ako vypínač, ale bude možné prispôsobiť podľa požiadavkám a bude zobrazovať rôzne informácie, ktoré sú dôležité pre vás.